Teprve začal listopad

Teprve začal listopad, ale už jsem sundala velkou krabici z horní police v předsíni. Obsahuje mou celoživotní sbírku vánočních ozdob. Pro mne představuje velké bohatství. Miluju vánoční ozdoby. Vždycky jsem je milovala. Už jako dítě jsem obdivovala různé druhy koulí, hvězd, řetězů a ozdob všelijakých dalších tvarů, které visívaly na našem vánočním stromečku. Měla jsem své oblíbené kousky a myslela jsem si, že se mou zůstanou navždy. Když jsem se vdala, maminka samozřejmě řekla ne a já jsem musela začít budovat svou vlastní sbírku vánočních ozdob.

Jak léta běžela, prošla jsem obdobím folklórním, což znamenalo, že stromeček byl ověšen ozdobami slaměnými s červenou mašličkou a červenými panenskými jablíčky. Dlouho jsme používali zlatá jablíčka a zlaté zvonečky, které nám symbolizovaly ozdoby ze starozákonního stánku setkávání a v novozákonním pojetí symboly pro ovoce a dary Ducha. Jednoho roku jsem nakoupila spoustu malinkých červených skleněných kouliček v matu i lesku. A pak jsem začala po dvou, třech kouscích ročně nakupovat drahé skleněné stříbřitě patinované ozdoby. Mám krásné kousky. Ráda je beru do rukou a slavnostně je vybaluju z vrstev hedvábného papíru. Letos dokonce daleko dřív, než jsme vůbec začali uvažovat o tom koupit stromeček. Měla jsem neodbytný pocit, že je už musím vyndat z krabice a nechat dýchat. Zdálo se mi, že si jich potřebuju užít. Narovnala jsem je na mísu a tu jsem postavila na komodu, kde uchovávám prádlo. Kdykoli procházím kolem, kochám se pohledem na svou krásnou sbírku a bavím se pocitem jakési provinilosti, že jsem vytáhla vánoční ozdoby ještě před adventem. Když jsem byla malá, něco takového se u nás doma nikdy nesmělo.  A tak při pohledu na mísu s ozdobami si vždycky pomyslím, že jsem už opravdu velká holka, když si tohle dovolím. A je mi u toho dobře. Moc se těším, jak budou zářit ve světlech svíček, až je pověsím na stromek.

Považuju za správné dodržovat určité zvyky, které dávají životu dynamiku. Mám ráda, když se střídá všednost a slavnosti. Docela se mi líbí, když vánoční stromeček nabude své slavnostní podoby až o Štědrém dnu. Rozdíl mezi adventním postním těšením a zářivou dobou oslav by měl vyniknout. Na druhou stranu nesnáším kamenné tradice, které pro mne osobně nemají v danou dobu žádný smysl. Těmi předčasně vybalenými vánočními ozdobami jsem povznesla a povzbudila své unavené a žíznivé srdce. Dobře si uvědomuju, že na některých pravidlech skutečně nijak zvlášť nezáleží. Vždyť jsou jen lidská.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík