Roza odjíždí domů

Ta devatenáctiletá těhotná mladá žena z Ukrajiny, co prchla do naší země před vybuchujícími bombami a raketami, které přinášely smrt a zkázu, se vrací domů. Viděla jsem ji všeho všudy jednou, ale otiskla se do mého srdce. Prožívala jsem závěr jejího těhotenství a hodiny porodu, jako by to byla moje blízká přítelkyně. Protože se o ni starala moje přítelkyně a sdílela se mnou své starosti a radosti ohledně mladé maminky a novorozeňátka, dostalo se ke mně mnoho informací i fotek. Nemohla jsem se v myšlenkách zbavit té paralely s Marií, která taky rodila v cizím prostředí a byla místním na obtíž.

Přemýšlela jsem, jak to asi bylo s Marií, Josefem a jejich miminkem, než prchali dál podle pokynu anděla ze snu. Zvykli si na ně místní a měli je rádi, nebo se k nim chovali hnusně? My máme své představy zkreslené všemi těmi vánočkami, beránky, kožešinkami a troškou mlíčka, co známe z našich betlémů a koled. Jenže tak to nejspíš nebylo. Po tom pozdvižení se třemi mudrci, kteří přinesli děťátku a jeho rodičům hodnotné dary, nejspíš zas bylo všechno ve starých kolejích a příchozí mohli přestat být atrakcí. Koukali se na ně skrz prsty? Pomáhali jim? Neznáme žádné podrobnosti. Bible o tom nic nepíše. Známe ale lidi. Ti tehdejší byli nejspíš podobní nám dnešním. A jestli mám pravdu, byli lidé v Betlémě různí. Někdo nechal mladou rodinku u sebe na pár nocí přespat. Někteří přinesli jídlo a potřeby pro miminko, poptali se, jak se daří a jestli není něco zapotřebí. Jiní záviděli dary a šuškali si za rohem, jestlipak jsou tihle rodiče vůbec manželé a možná se pohoršovali, co je to za pořádek. Možná po nich hodili ošklivým slovem, třeba jim dělali i schválnosti. Nevím, nebyla jsem tam, ale s Rozou to tak bylo.

Doufám, že neodjíždí domů kvůli zlým pohledům, ostentativnímu nepřátelství a schválnostem lidí. Moc si přeju, aby si zachovala na naši zemi a na porod svého prvního děťátka hezké vzpomínky. Moc jí přeju, aby se ve zdraví setkala s manželem a navázala na svůj předchozí život. A nám přeju, abychom v každém člověku viděli bližního. Víte, podle toho místa, kde se píše, že cokoli byste udělali pro toho nejmenšího, udělali jste ve skutečnosti pro toho největšího.

Psáno pro magazín Proboha!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík