Lehkost nebo rozvaha?

Bloumala jsem obchodním domem a nemohla se rozhodnout, vybírala jsem totiž dárek pro jednoho kamaráda. Chtěla jsem koupit dárek trochu formální, který by ale zároveň nesl určité osobní poselství. To jsem si dala těžký úkol, povzdechla jsem si sama nad sebou a přesunula se z drogérie do oddělení sportovních potřeb.

Co vlastně chci svým dárkem říct? Nic zvlášť osobního. Jen bych ráda poukázala na některou ze společných hodnot. Ráda bych, aby mu dárek ode mne připomínal podstatné věci jako svobodu, lehkost, radost, potěšení. Ve sportovním oddělení jsem se ani nezastavila, nebylo to ono. Pokračovala jsem v bloumání do oddělení luxusních psacích potřeb. V zasklených vitrínách tu vystavovali krásné krabičky s luxusními propiskami a plnicími pery, různé psací sady a inkousty. Na pultu ležel otevřený blok a vedle něj několik propisek i per a bylo možné si je vyzkoušet. Neodolala jsem.

Mám ráda, když propiska píše tence a hladce. Líbí se mi, když snadno klouže po papíru a nemusím na ni tlačit. Rozčiluje mě, když píše moc tlustě a když musím písmena a věty rýt. Rozptyluje mě to. Píšu rukou docela často a mizerné propisky bez milosti vyhazuju. Potřebuju, aby mě můj psací nástroj poslouchal. Aby se jím dalo psát tak rychle, jak rychle mě něco napadá. Miluju tu lehkost tenkých tahů nezatíženou přílišným mudrováním a upoceným váháním. To bych raději nepsala vůbec. Jedna z těch propisek, co jsem zkoušela, v mých prstech skoro tančila. Navíc byla napůl stříbrná a napůl červená. Nejvíc ze všeho mi připomínala krasobruslařku ve třpytivém kostýmu. Chtělo se mi do bloku kroužit piruety. Napsala jsem slovo krasobruslařka a musela jsem se nahlas zasmát.

Lákalo mě ovšem vyzkoušet i další možnosti. Krásná plnicí pera měli v nabídce také. Od obyčejnějších za pár stovek až po desetitisícové přeborníky. Velmi ráda píšu klasickým plnicím perem. Tím nelze psát tak rychle a lehce. Musí se držetve správném sklonu, je daleko náročnější vykroužit jím úhledné písmo. Plnicí pero beru do ruky, když potřebuju napsat něco promyšleného. Když se nechci vyjádřit zbrkle, když mi na textu záleží. Kdo by řekl, že podle toho, čím píšu, se dá tak trochu poznat, jaký vztah k psanému textu zaujímám nebo jak se při psaní cítím? Plnicí pera, která jsem si mohla vyzkoušet, mě nijak zvlášť nezaujala. Možná, že osobní zážitek ze psaní perem bych měla až v cenové hladině, kterou jsem si nemohla dovolit. Ten pocit lehkosti a precizní přesnosti stříbrno červené propisky žádné z plnicích per, které jsem vzala do ruky, nepřekonalo. Zdálo se mi, že je to ono. Ano, tohle chci svému příteli ukazovat. Uvědomila jsem si, že mu rozvahu a pečlivost tentokrát připomínat nechci. Byla jsem rozhodnuta.

Koupila jsem tedy tu krásnou, kvalitní a drahou propisku v červeno stříbrném kostýmu krasobruslařky v elegantní bílé krabičce. Ať připomíná lehkost a svobodu, kdykoli s ní bude obdarovaný psát. Nebude to těžké, vždyť ona tak opravdu píše. Měla jsem radost. Vybrala jsem krásný dárek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík