Krmte ptáčky

Jsem zvyklá žít ve městě. Nikdy jsme neměli domácí zvířata. Jen několikrát jsme se pokusili chovat akvarijní rybičky, ale nikdy nám dlouho nevydržely. Přesto mám přírodu ráda. Máme ve vnitrobloku malou zahrádku a květináče mi stojí v bytě všude. Můj balkon je jich v létě plný. Ataky krmím ptáčky. Na krmítku je při zobání pozoruju, baví mě, jak nalétávají v houfech na tukové koule, perou se o semínka, dolují ořechy ze skořápek nebo obratně oklovávají kůži od slaniny. Na okně v kuchyni mám dalekohled v pohotovosti, aby mi neuniklo, kdyby do zahrady přiletěla žluna, sojky nebo strakapoud.

Jednou jsem se touto svou zálibou pochlubila své známé, co je ornitoložka.  Pohoršeně se na mne podívala a pokárala mne, že krmit celoročně ptáky ve městské zahradě je vyloženě škodlivé. Ti ptáci dočista zdegenerují a zapomenou si hledat potravu sami. Budou přežívat i ti slabí a nemocní, co by jinak přirozeným výběrem neprošli, oslabí se tím celá populace, protože u krmítka svými nemocemi nakazí i ty ostatní. Prostě mi úplně zkazila radost. Sypala jsem ptáčkům dál, ale už jen v zimě. A s výčitkami. Co když jim vlastně škodím?

Nedávno jsem objevila knihu s názvem Krmíme ptáky v zahradě po celý rok a přírodně. Protože ji doporučovala Česká ornitologická společnost, koupila jsem si ji. Netrpělivě jsem se vrhla do studia a užasla jsem. Nevěřila bych, co všechno může být předmětem vědeckého výzkumu a jak mohou být výsledky pozorování ptáků inspirativní! Věděli jste například, že ptáci v poledne odpočívají, koupou se a sluní se? Co se týká celoročního krmení, vědci přiznávají, že vlastně nevědí. Zkoumali srovnávací skupiny ptáků krmených a nekrmených, krmených jen v zimě a krmených celoročně. Hodnotili zdravotní stav a sílu populace, jejich schopnost najít si potravu sami, když krmení mělo přestávky. Pozorování a srovnávání údajů trvalo roky. Výsledkem bylo, že zjistili zhruba stejně důvodů pro jako proti, a tak rozhodujícím argumentem, který zvrátil celou tuto odbornou ornitologickou při ve prospěch krmení, bylo, že to lidem přináší potěšení.

Tak pamatujte, že Česká ornitologická společnost doporučuje: Sypejte ptáčkům, je to potěšení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík