Kdo někoho takového nezná, ať se přihlásí

Každý jsme možná měli ve třídě někoho, kdo na úspěšnou životní kariéru nevypadal. Takový ten třídní šašek, jehož známky nebyly nikdy nic moc, zato samé průšvihy, provokace a kázeňské potíže. Snad existovala jedna nebo dvě oblasti, v nichž vynikal – fotbal nebo holky. Rozešli jste se s koncem střední školy a jeho číslo nebylo to, které byste si pro jistotu chtěli uchovat v telefonu. Proč taky?

Na první sraz třídy po deseti letech vůbec nedorazil. Prý má potíže s drogami, šuškaly si holky. Nikdo se tomu moc nedivil. Na srazu po dalších pěti letech někdo přišel se zprávou, že právě tohoto spolužáka někde potkal a že všechny pozdravuje. „Jak vypadal?“ ptali se kluci. „Normálně.“ „Čím se živí?“ chtěly vědět holky. „Nevím. Asi s něčím kšeftuje,“ nebyl si jistý spolužák. Zklamaně jsme konstatovali, že jsme si to mohli myslet. „To se dalo čekat, že z něj nic pořádného nebude,“ shrnula pocity většiny spolužáků jedna z nás. Pokud měl někdo odlišný názor, mlčel. Dál nebylo ohledně tohoto spolužáka o čem mluvit. Raději jsme rozebírali úspěchy všech, kdo se jimi pochlubili, stoupající počty dětí, zahraniční dovolené a rozrůstající se firmy a kariéry.

Po dalších pěti letech se po povinném informačním kolečku někdo zeptal: „Víte něco nového o…“ Ani nestačil říct svou otázku a vyskočil bývalý nejlepší kamarád a kumpán mnoha dobrodružství. „Jo. Vím. Potkali jsme se.“ „Tak co? Povídej!“ zajímalo nás všechny. „Tomu byste nevěřili. Vystudoval medicínu. Jezdí do Afriky a tam ošetřuje černoušky. Pracuje v neuvěřitelných podmínkách a dělá mimořádné věci. Viděl jsem o něm pořad v televizi.“ „To není možné. Jak se to mohlo stát? Vždyť on na to nikdy nevypadal.“ „Ale jo. Jen si vzpomeňte, jak se vždycky zastával slabších,“ vydechla jedna z nás holek. Všichni jsme zaraženě mlčeli. Najednou všechny naše úspěchy vypadaly tak nějak nanicovatě. „Já tomu nevěřím,“ vykřikl jeden z frajerů bývalé třídy. „Vždyť to byl obyčejný feťák.“ „Tys ho nikdy neměl rád, viď?“ potichu se zeptala jiná spolužačka. „Není přece možný, aby někdo, kdo bral drogy a kdo s něčím kšeftoval, najednou vystudoval medicínu a ještě se stal hrdinou,“ stále se nechtěl nechat přesvědčit spolužák. Poprvé do rozhovoru vstoupila stará paní profesorka, která byla naší třídní. Usmívala se a řekla: „Inu každý světec má minulost a každý hříšník budoucnost.“ K tomu nebylo co dodat. Pak ale ještě potichu dodala, co už všichni nemohli slyšet: „To máte jako s tím Zelenským. Taky se asi vždycky nechoval vzorně, ale podívejte, jak se postavil v krizi. Teprve v těžkostech se ukáže, co v kom doopravdy je.“ Pokyvovala šedivou hlavou a snad si vybavovala tvář našeho bývalého spolužáka.

Psáno pro Proboha.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík