Den navíc

V sobotu bylo dvacátého devátého února. Vzácné datum. Kdo se devětadvacátého února narodí, má smůlu, protože slaví narozeniny jednou za čtyři roky. Je to takový den navíc. Nechci se navážet do matematiků a astronomů, ale spočítali to tak zvláštně. Z drobných zbytečků času, které nevycházely do 365 dnů roku, vyšetřili jednou za čtyři roky jeden celý den navíc.

Spočítali to vlastně skvěle! Den navíc! Komu by se nehodil den navíc? Nikdo nemá dost času, skoro všichni pořád někam spěcháme a víc, než často slýcháme omluvu, že něco nejde, protože na to není čas. Uvažovala jsem o tom, jak využít tak skvostnou příležitost. Možná by se takové datum dalo vyčlenit pro všechny ty věci, na které v běžném tři sta šedesáti pěti denním roce času nezbývá. Takové to věčně odkládané přerovnání sbírky známek, nějaká dlouhá klidná procházka, návštěva výstavy nebo vyhlášené cukrárny… anebo čtení! Třeba celé odpoledne si číst může být nenákladnou nenáročnou atrakcí, po níž věčně toužíme, ale nikdy na ni nemáme čas. Ten zvláštní den si můžeme užít pro sebe a dopřát si radostí, jaké si běžně odpíráme.

Můžeme ten den pojednat také velmi šlechetně a někomu ho darovat. Představte si to, že by za vámi někdo přišel a daroval by vám celý jeden den svého života. Řekl by: „Tady mě máš, tento den jsem tvůj. Budu s tebou dělat, co jen budeš chtít. Můžeme si povídat nebo poslouchat hudbu, můžeme jít na procházku nebo do kina. Můžeme celý den strávit v pyžamu a číst si v posteli a necháme si dovézt pizzu.“ Nebyl by to dar závratné ceny? Možná to ale nejde. Možná zrovna v tento den máte nějaké povinnosti. Možná právě dvacátého devátého února nemáte na nic takového čas. Je to možné. Pak ale je potřeba uvažovat jinak. Musíte podle astronomů a matematiků rozdrobit ten den zase zpátky na kousky. Na jak velké kousky – to bude na vás. Možná podle toho, co budete potřebovat. Budete-li mít chuť podniknout něco z toho, nač věčně nemáte čas, můžete si představit, že si půjčíte nějakou tu hodinku z tři sta šedesátého šestého dne příštího přestupného roku. Toho dne, kdy zase nebudete mít čas.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík