Která škola je vhodná?

Která škola je vhodná

Při úvahách o výběru vhodné školy jako domovské školy pro domácí vzdělávání je třeba vzít v úvahu několik důležitých faktorů a pak pár nedůležitých. Jako obvykle záleží na tom, co byste chtěli víc, a na čem vám tolik nesejde.

Nejjednodušší nemusí být vždy nejjednodušší

Zdánlivě nejjednodušším řešením je zapsat dítě do spádové základní školy v místě bydliště. Normálně jít k zápisu a pak požádat o individuální plán. Dohodnout se s vyučujícím dotyčného ročníku, protože patrně on bude tím, kdo vám bude poskytovat metodickou pomoc a kdo bude dítě každého půl roku přezkušovat.

Tato varianta je výhodná proto, že nemusíte nikam cestovat. Poskytuje možnost pružně konzultovat podle potřeby. Kdybyste chtěli, dítě může absolvovat některý předmět se spolužáky ve škole (například cizí jazyk, pokud se na něj necítíte).

Tady však také může nastat hned první komplikace. Co když učitel, který vás dostane na starosti, případně spolu s ředitelem školy domácímu vzdělání nedůvěřují, nelíbí se jim to, nechtějí nic takového podporovat a dají vám to najevo. Co vám?! Vašemu dítěti! V ničem vám nevyhoví, budou vám házet klacky pod nohy, jen aby dokázali, že celé domácí vzdělávání je naprostý nesmysl, že dítě patří do rukou odborníkům, kteří vystudovali vysokou školu a mají proto na vzdělávání patent.

Já si nevymýšlím žádné katastrofické scénáře. Od mnoha maminek jsem o podobných zážitcích slyšela vyprávět a jediným řešením bylo změnit školu.

Proto tedy buďte obezřetní a nepodceňujte neochotný přístup v jednání se zástupci školy, do níž chcete své dítě zapsat.

Vzdálenost nemusí hrát roli

Možná jste slyšeli vyprávět o nějaké vzdálenější škole, kde mají s domácím vzděláváním dobré zkušenosti někteří vaši známí, nebo jste se o nějaké dočetli třeba na internetu. Nepodceňujte takovou reklamu! Doprovázející učitel – profesionál vám bude buď povzbuzením a podporou nebo strašákem a noční hrůzou.

Nepřipadá-li vám škola v místě bydliště vhodná, nebo dokonce jste již získali špatné zkušenosti (ředitel při prvním jednání projevil nedůvěru ve vaše schopnosti, odsoudil domácí vzdělávání nebo jinak znevažoval vaše rozhodnutí), poohlédněte se jinde. Uvidíte, že nebudete litovat.

Vždycky záleží na člověku

Jako ve všem, nekoukejte na instituce, ale na člověka. Ve škole s hrůzyplnou pověstí můžete narazit na zlaté srdce a chápající citlivou mysl. Ve vyhlášeném vzdělávacím ústavu se můžete setkat s omezeným tupcem bez citu. Tak to v životě chodí.

Pro informace o školách, kde jsou na domácí vzdělávání specializovaní, si klikněte na webové stránky Asociace pro domácí vzdělávání: http://www.domaciskola.cz/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík