Jaké učebnice používat?

Častým dotazem rodičů, kteří uvažují o domácím vzdělávání vlastních dětí, je také výběr učebnic. Není divu. Učebnice je spolehlivým vodítkem, které poměřuje, jakým tempem postupujeme s probíráním látky. Ukazuje nám i množství látky a hloubku i šíři, do jaké bychom měli nebo mohli různá témata pojmout. Dobře zvolená učebnice bude pomocí, špatně zvolená brzdou.

Musíme mít stejné učebnice jako škola, kde je dítě zapsáno?

„Musíme mít stejné učebnice jako škola, kde je dítě zapsáno?“ ptají se starostliví rodiče. Nemusí. Mohou si vybrat sami. Podle rámcových vzdělávacích plánů, jimiž se v současnosti řídí výuka na základních školách, obsah i rozložení látky je v kompetenci vedení jednotlivých škol. Je tedy důležité domluvit se s učitelem, který bude naše dítě přezkušovat, aby se připravil na zkoušení z témat, která budeme s dítětem probírat. Například v předmětu Prvouka (později Vlastivěda) jsou tematicky pestré a jednotlivá témata se mohou libovolně přesouvat.

Můžeme si vybrat, jaké se nám budou líbit?

Samozřejmě! Je přece důležité, aby se dítěti líbila učebnice, z níž se bude učit. Také je důležité, aby vyhovovala rodiči jako učiteli.

My jsme měli s dcerami důležitý rituál vybírání učebnic. Půlden jsme strávily ve specializovaném knihkupectví a probraly všechny učebnice pro daný ročník. Vybíraly jsme pečlivě, aby učebnice ladila s jejich vkusem a mými požadavky. Nelíbily se mi učebnice graficky příliš zahuštěné, kde bylo na stránce mnoho textu, a taková úprava budila dojmem tlaku. Dávala jsem přednost přehledně uspořádané vzdušně působící grafice.

Musíme používat učebnice vůbec?!

No nemusíte, ale s nimi je to pohodlnější. Já jsem zjistila, že mne některé učebnice znudily, a tak jsem chystala dětem vlastní pracovní listy. Používaly jsme tedy obojí – vlastní materiály i učebnice.

Mne ohromně bavilo si pomocné materiály vytvářet, ale nechtěla bych nikoho děsit, že to taky bude muset. V nabídce knihkupců je spousta procvičovacích pracovních sešitů, které jsou zábavné i hezké a ušetří vám spoustu práce, na niž byste se třeba necítili.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík