Dvacet otázek o domácí škole

Všichni rodiče by chtěli pro své dítě to nejlepší. Rádi by je ochránili před nástrahami, násilím a šikanou. Přáli by jim ten nejlepší klidný start do života, vybudování dobrého vztahu ke vzdělávání a zábavnou školu. Jistě by chtěli mít co nejšťastnější ruku při výběru toho správného učitele, nejvhodnější  školy a příjemných spolužáků. Přitom však s nástupem školní docházky ztrácejí svůj výhradní vliv na vlastní dítě, nemohou totiž ovlivnit, jaké budou názory či životní zásady učitele, který bude jejich dítě vyučovat. Potom podepisují petice proti školní sexuální výchově. Přitom je tu řešení, o němž mnozí rodiče nemají ani tušení. Domácí vzdělávání. Netvrdím, že je ideálním řešením pro každou rodinu. Dovolím si však tvrdit, že i tuto možnost by měli zodpovědní rodiče uvážit.

V první školní den se ve většině periodik objevují články o školní docházce, o různých typech škol a také o na naše poměry stále ještě exotické škole domácí. Kdykoli a kdekoli se totiž hovoří o možnosti vyučovat své vlastní děti v domácím prostředí, vyrojí se spousta otázek. Ať už se ptají vážní zájemci o tento typ výuky, náhodní zvědavci nebo odpůrci, většinou mají stejné dotazy.

Já osobně jsem vystudovala pedagogickou fakultu obor čeština, hudební výchova pro druhý stupeň a střední školy. Když nastal čas, vyučovala jsem obě své děti jejich prvních pět let školní docházky doma. Strávila jsem tedy osm let v pozici domácí učitelky. Během té doby i po skončení domácí školy jsem odpovídala mnohokrát na užaslé, zvědavé, naštvané, nepřející, dojaté i nadšené otázky. Písemně i ústně, jednotlivcům i plným sálům, v televizi, rozhlase i při soukromých rozhovorech. Vím, na co se lidé většinou chtějí zeptat. Zpracovala jsem si okruhy dotazů, které nejčastěji padaly, a pokusila jsem se na ně odpovědět podle zkušeností svých i dalších doma vyučujících rodin, jak nejlépe umím.

Názvy jednotlivých témat:

  1. Domácí škola je taky řešení. Důvody pro domácí vzdělávání.

2. Kdo může učit své děti doma? Předpoklady učitele

3. Která škola je vhodná?

4. Jaké učebnice používat

5 .Co rozvrh?

6. Pracovní činnosti

7. Dáváte i pětky? Domácí známkování.

8. Přezkoušení

9. Vysvědčení

10. Dlouhé prázdniny. Domácí škola a volno.

11. Kdo supluje doma? Co v případě nemoci.

12. Učitel obětuje kariéru. O hodnotách.

13. Škola bez tabule. Školní tabule v domácí škole.

14. Jak to vypadá se sourozenci? Domácí vzdělávání ve vícečetných rodinách.

15. Suchá teorie a šťavnatá praxe. Pomůcky.

16. Mají se podílet oba rodiče?

17. Jak zvládnout výchovy – tělesnou, hudební a výtvarnou

18. Tempo výuky

19. Může mi někdo pomoci? Kde nalézt odbornou metodickou pomoc.

20. Sociální kontakty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík