Byla jsem u toho

Většina lidí je jako já. Většina lidí je zvědavá. Většina lidí je ráda přitom, když se děje něco významného, důležitého, něco, co podstatně ovlivňuje chod světa.

Včera jsem si však uvědomila, že se pravidelně vyskytuju u událostí důležitých nejen pro mne, ale i pro běh celého světa, a vlastně si to skoro neuvědomuju. Seděla jsem ráno u okna v kuchyni a koukala jsem ven. Popíjela jsem svou ranní nedělní kávu. Zbytek rodiny ještě sladce spal, a tak jsem mohla nerušeně přemýšlet. Zálibně jsem si prohlížela rozvíjející se jaro. Raná meruňka přímo před naším kuchyňským oknem tu stála v plném květu, za ní zářil keř zlatého deště, po zemi tu a tam rozkvétaly červené tulipány a žluté narcisy. Mohutné vysoké lípy, které tvoří přirozený předěl mezi naším a protějším domem a v létě jsou jako neprůhledná zelená stěna, byly ještě holé. Jenom při pozornějším pohledu bylo zřejmé, že jejich větve jsou plné nalitých pupenů, a ty se co nevidět rozpuknou. Takové to stádium, kdy strom vypadá, jako by byl zahalen v zelenkavém závoji. Ještě ne plášť, jen závoj. Jasný příslib, že v příštích dnech to propukne. Co dnech?! V příštích hodinách se z pupenů vyklubou lístky a ty se každou minutou budou rozvíjet do svého tvaru a velikosti. Co by se stalo, kdyby se nerozvinuly?

Kdyby se na celé zemi nerozvinuly listy stromů, svět by měl potíže s kyslíkem, řekla bych. Stromy by nevykvetly a většina včel by zahynula hladem. Nebylo by ovoce. Bylo by smutno. Nejsem biolog, ale to je možná dobře. Kdybych si dovedla představit tu katastrofu, která by nastala, v celé její hrůze, asi bych se pořádně vyděsila. Není to vlastně dějinná událost, tohle rozvíjení pupenů? A já jsem u toho! Mám to přímo před očima a málem bych si ani neuvědomila, jak důležitou událost mohu sledovat v přímém přenosu. Zítra, pozítří nebo nejpozději ve středu budou stromy plné listů a já si je budu prohlížet s novým potěšením. Byla jsem přitom, když se to rozhodlo. Svět je zase na jeden rok v bezpečí. Listy se rozvily.

1 názor na “Byla jsem u toho”

  1. Zázraky jara

    Paní Hanko, toto jarní období mám moc ráda, je to pro nás období naděje a je to velmi dobře zařízeno. I když si u nás ještě předává na střídačku vládu zima a jaro, přesto už se zázraky jara objevují. Stromy se postupně obalují pupeny a jenom začne teplejší počasí a stromy budou zase celé v zeleném. Před domem máme velký keř zlatého deště a jeho větve dosahují přes zábradlí do vody. Nádherně kvete a říkáme mu zlatovláska.
    Přeji hezké jaro !!!! Iva K.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík