Buchty proti bombám

Jste přesvědčeni, že neumíte nic užitečného, čím byste mohli zasáhnout do boje za mír? Nesouhlasím. Každá česká žena umí jednu věc zcela samozřejmě. Umí péct buchty. Taková bábovka má sílu bomby. Jestli nevěříte, tak to vyzkoušejte.

Buchty proti bombám je nová iniciativa, která si klade za cíl nabídnout spolu s něčím dobrým pomocnou ruku novým ukrajinským sousedům. Její zakladatelkou je Štěpánka Matúšková, která přemýšlela, jakými způsoby lze lidem přicházejícím z Ukrajiny pomoci. „Žiju na malé vsi, mám malé děti, moje možnosti pomoci jsou omezené. Kladla jsem si otázku, co můžu ještě udělat, a trápilo mě, že skoro nic. Napadlo mě nabídnout pomoc v městečku, ke kterému naše ves patří a kde nyní žije na faře několik maminek a babiček s dětmi, které utekly před válkou,“ popisuje začátky Štěpánka.

A tak upekla buchty, zanesla je na faru, se všemi se tam seznámila a nechala na sebe kontakt s nabídkou, že kohokoli odveze autem, kam bude potřeba. „Třeba ji nikdy nevyužijí, ale to hlavní je, že vidí přátelskou tvář téhle země,“ myslela si. Její nápad zasáhl. Přidává se spousta žen, které pečením buchet mohou vyjádřit soucit a přijetí. Je to skvělá iniciativa. Dotklo se mne, jak moc lásky v sobě obsahuje. V prostotě a jednoduchosti je dokonalost. Bible nás vyzývá, abychom byli efektivní tam, kde nás Bůh našel, a nejlíp, jak to dokážeme. Pokud nás v této situaci našel v domácnosti s malými dětmi a u plotny, pečení buchet je přirozeným projevem lásky. Je to záležitost velmi soukromá a velmi osobní. Každá buchta odráží osobnost své tvůrkyně. Může být nabídnuta jak uprchlíkům, tak osobám, jež o uprchlíky pečují.

Dobrou buchtu ocení každý. Poslouží ve frontě v uprchlickém centru. Povzbudí při hledání zaměstnání nebo při vyřizování všech těch administrativních záležitostí, co každý potřebuje. Dobrá buchta zabaví a uklidní děti, dodá energii maminkám, uklidní úředníky a povzbudí dobrovolníky. Buchta otvírá prostor další komunikaci. Kdo sní tvou buchtu, stane se tvým přítelem. Zkrátka buchta prospěje každému. Nepřítel ti buchtu nikdy nenabídne. Je to tedy jasné: Buchta je přímým příspěvkem k mírovému hnutí.

Psáno pro magazín Proboha!

1 názor na “Buchty proti bombám”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík