Kdo může učit své děti doma?

Nejjednodušší odpověď na palčivou otázku všech rodičů, kteří seriózně uvažují o tom, že by vzdělávání svých dětí vzali do vlastních rukou, je tato: Kdo si troufne. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Zákonné podmínky

Zákon stanoví, že rodič vzdělávající své dítě v domácím prostředí, musí mít maturitu. Tečka. Není stanovena žádná specializace, žádné pedagogické minimum, žádné psychologické testy rodiče. Pouze středoškolské vzdělání ukončené maturitou.

Žádné jiné podmínky ohledně vzdělávající osoby stanoveny nejsou. Podobně nejsou blíže specifikovány „vyhovující materiální podmínky“. Není vypsáno, zda dítě musí mít svůj pracovní stůl (stejně se nejlíp a nejvíc učí v kuchyni), svou židli, svou skříňku nebo něco takového. Prostě nějaké vhodné podmínky.

Kdo by neměl

Nehledě na tu maturitu, já soudím, že by se do domácího vzdělávání neměl pouštět rodič příliš úzkostlivý a také rodič, který má potíže s důsledností, kázní a řádem.

Úzkostlivý rodič by trápil sebe i dítě. Nedisciplinovaný rodič by vychovával nedisciplinované dítě. Nemusesli by zvládat školní požadavky a dítě by mohlo dospět k závěru, že je hloupé. Přitom by jen chyběl řád a kázeň.

Co když nezvládnu všechny předměty

Časté obavy rodičů vyvolává představa, že by měli vyučovat předměty, v nichž si z nějakých důvodů nevěří. Týká se to hlavně výchov a jazyků.

Nemám hudební sluch

Žádný problém. Základy teorie, zpívání a pískat na nějakou tu flétničku vaše dítě naučí v místní základní umělecké škole či v zájmovém hudebním kroužku. Pokud víte ve vaší blízkosti o dalších rodinách, kde učí své děti doma, můžete dát síly dohromady. Lze pak pořádat semináře a soustředění, kde se jeden z rodičů věnuje hudebnímu nebo jinému programu dětí, ostatní mohou konzultovat, podniknout něco jako pedagogickou radu.

Neumím nakreslit ani hrušku

Žádný problém. Existuje spousta časopisů plných nápadů pro tvořivé ruce, dá se koupit spousta různých pomůcek, materiálů a návodů. A kdyby vám to opravdu nešlo, tak výtvarné kroužky jsou stejně běžné jako ty hudební. Využijte pomoci profesionálů.  A samozřejmě vzájemná výpomoc rodičů jiných dětí je i na tomto poli možná, vítaná a užitečná.

Nesvedu kotrmelec

Tělocvik bývá doménou tatínků. Mohou své děti prohánět, trénovat a učit tělovýchovným disciplínám o sobotách. Sportovní tréninky, gymnastika, plavání nebo obyčejný Sokol dokáží školní hodiny tělocviku vydatně nahradit.

A co cizí jazyk

Výuku cizího jazyka, pokud si rodič na ni netroufá, může svěřit opět odborníkům. Ať už by dítě mohlo docházet na hodiny cizího jazyka do školy, kde je zapsáno, nebo do jazykové školy či k soukromému učiteli. 

Shoda je nutná

Asi nejdůležitějším předpokladem však je široká rodinná shoda s tímto způsobem vzdělávání. Oba rodiče musí chtít. Bez jejich spolupráce je tento úkol velmi obtížně splnitelný, nejen dokonce nesplnitelný. Důležitý je také souhlas dítěte.

V případě jakýchkoli potíží si musí být vzájemnou oporou. Nastanou-li tlaky zvenčí (babičky a jiní příbuzní reagují překvapivě emotivně a většinou nesouhlasně), bez společné jednoty se nedá dlouhodobě odolávat.

Domácí vzdělávání je obtížný úkol. Je to těžká práce. Ale její ovoce stojí za to. Pro rodiče i pro dítě.

Máte-li další otázky na toto téma, směle je pište do diskuze. Pokusím se odpovědět, jak nejlépe budu umět.

20 názorů na “Kdo může učit své děti doma?”

 1. Dobrý den nemáme ani jeden maturitu můžu si najmout učitele , aby moje dítě učilo doma předem děkuji za odpověd.

   1. Dobrý den. Byl jsem osloven sousedkou, abych jí dělal onoho garanta. Nicméně v papírech není slovo garant, nýbrž výslovně vyučující. Tím pádem se jedná jednoznačně o podvod, nemám pravdu? Nekouká z toho potom nějaký problém?

    1. Dobrý den. Vážím si Vašeho poctivého přístupu. Neslyšela jsem, že by kdy byl problém z této situace. Nicméně Vy nejlépe znáte sousedku a její poctivý přístup k dětem. Pokud byste jí nedůvěřoval, nic negarantujte.

 2. Šárka Suchlová

  Dobrý den. Můžu své dítě vzít ze školy a učit ho doma i během školního roku? A je zapotřebí doporučení či souhlas ředitele školy?

  1. Milá Šárko, můžete vzít své dítě ze školy i během školního roku. Musíte ovšem zvolit, zda necháte své dítě přezkušovat v jeho škole dosavadní, pak samozřejmě potřebujete souhlas ředitele a posudek PPP. Nebo najdete školu k domácímu vzdělávání vstřícnou jinde a pokud Vás přijmou, potřebujete jejich souhlas a posudek PPP. Pro školu souhlas znamená závazek metodické pomoci, budete-li ji potřebovat, přezkušování, půjčování učebnic a vydání vysvědčení.

 3. Lenka Košťálová

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda existují určité osnovy(učební materiály) pro ty, kteří se rozhodnou učit dítě doma a popř. kde se tyto materiály (učební osnovy) dají dohledat?
  Moc děkuji!

 4. Dobrý den, pokud bude po rozvodu dítě svěřené do mé péče. Musí být souhlas k učení dítěte od obou rodičů, nebo stačí jen jeden souhlas od rodiče, kterému bylo dítě svěřeno. Děkuji za odpověď.

 5. Dobrý den, volali mi z naší školy, vzdělávam syna doma na domácí výuce, že diplom, který jsem doložila , není můj a chteli vědět, kdo to je a jestli syna vzdělává, ale já jim nejsem povinná vysvětlovat, kdo syna vzdělává nebo ano?

  1. Jistě, že může. Je to zcela v jeho kompetenci a jeho důvody mohou být i takové, které se netýkají dítěte. Např. provozní.

 6. Ivana Svobodová

  Dobrý podvečer, tedy se týká domácí výuka prvního stupně, stačí mé vzdělání středoškolské, ukončené maturitou. Ptám se ptám, jak to „celé“ pokračuje na druhém stupni?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík