Credo

Věřím, že zase přijde den, kdy si namaluju pusu červenou rtěnkou a budu se usmívat na každého, koho potkám, a on to uvidí. Je tak divné chodit se zakrytými ústy. Očekávám záplavu odborných studií o důležitém vlivu úsměvu na lidský život. Většinu toho, co neumím říci slovy, povím úsměvem. A já jsem docela upovídaná.

Věřím, že zase půjdu do bistra na oběd a budu jíst u stolu příborem z normálního talíře. Jednou mi jeden číšník v bistru, kam jsem chodila pravidelně na oběd, řekl, že můj úsměv rozzáří celou restauraci a přinesl mi zadarmo po obědě kávu. Se spoustou lidí se známe, protože pravidelně obědváváme u sousedních stolků ve stejné hospůdce. Je to zvláštní spřízněnost.

Věřím, že opět bude možné se na ulici obejmout s kamarádkou, když se náhodně potkáme a ani jedna nebudeme mít neurčité výčitky svědomí, že jsme se mohly možná nevědomky vzájemně jedna druhou nakazit. Bolí mě, když vidím v jejích očích opatrnou nesmělost a otázku: Smím? Potřebuju objímat lidi, které mám ráda a toužím po jejich objetí. Jak líp vyjádřit podporu, povzbuzení, útěchu nebo jen obyčejné přátelství?

Věřím v možnost nového silného prožitku z poslechu hudby, vnímání divadelního představení, společného fandění při sportovním utkání, kdy člověk se stává částí celku a prožívá něco s ostatními o to intenzivněji, že není sám. Plný koncertní sál, narvaný stadion, vyprodané divadlo – jaká je to nádhera sjednotit se v jednom rytmu, v jedné atmosféře, v touze po vítězství. Fandit ve dvou u televize nemůže mít zdaleka takovou účinnost, jako když hulákáte z plných plic spolu s dalšími stovkami nebo tisíci lidí.

Věřím, že když budu chtít, budu moct jít ke kadeřnici každý týden a nebudu k tomu potřebovat nic víc, než její volný termín. Ona bude mít otevřeno a já nebudu muset ladit termíny testování a volného času své kadeřnice. Babička jako mladá novomanželka se nechávala učesat u kadeřnice každé odpoledne, protože šla dědečkovi naproti, když se vracel domů z kanceláře. To byly časy…

Věřím, že bude opět normální chodit do školy, do hudebky, do kroužků, na tréninky nebo jen tak s děckama ven. Budu moci mít otevřené knihkupectví i galerii, pořádat vernisáže s vínem a nikomu to nepřijde mimořádné.

Věřím, že nezapomenu, že to není samozřejmost a budu vděčná za každou z těch normálních věcí, i když budou opět běžně dostupné.

2 názory na “Credo”

  1. Zdeňka Jašková, Bílovice nad Svit.

    Milá paní Pinknerová, delší dobu se k Vám chystám, abych opět obohatila přetékající knihovnu. A taky abych se s Vámi podělila o pěkný zážitek tak 3-4 týdny starý.. A teď čtu Credo o úsměvu, který rozzařoval restauraci. Tak neuměle napíšu.
    Vracela jsem se autem centrem Brna z delší cesty unavená , bez nálady. Najednou mě zaujal pár dvou krásných lidí , kteří šli po chodníku ruku v ruce, zaujatí jeden druhým. Ona: dáma v dlouhém kabátě v syté barvě jarních mimoz a černém baretu. On :vysoký, v modrém sportovním.. oba s respirátory. Ale ten úsměv a radost, které z nich vyzařovaly, cítím až do dnešního dne. Manželé Pinknerovi…
    Srdečně zdraví Zdeňka J.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík